Şehir :
  Bölge :
  Statü :
  Otel Adı :
 

Kategori :
  Kelime :
 
BALKAN TURU 24.04-02.05 2016 // 9 GÜN / DALMAÇYA KIYILARI & BOSNAHERSEK

                                                                              BALKANDA 6 ÜLKE

               BOSNAHERSEK – HIRVATİSTAN – KARADAĞ – ARNAVUTLUK –MAKEDONYA – KOSOVA

                 SARAYBOSNA(2) & MOSTAR & POÇİTEL & DUBROVNİK (2) & KOTOR & BUDVA (1)                                                                                                          İŞKODRA & TİRAN                                                                    

                                              OHRİD (2) & KALKANDELEN & ÜSKÜP & PRISTINE

24 NİSAN - 02 MAYIS  2016  //   8 GECE – 9 GÜN

1.Gün 23 - 24 Nisan Atatürk Havaalanı-Saraybosna

23 Nisan Cumartesi gece saat 24.00’de Hasan Polatkan Migros önünden hareket. Sabah saat 05.00’da Atatürk  Havaalanına varış. Bilet ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Havayolları ile saat 07.05’de Saraybosna’ya hareket. Yerel saat ile saat 07.55’de Saraybosna’ya varış. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından havalimanından ayrılıyor ve Saraybosna'da şehrin simge yapılarından olan merkez kütüphane binasının önünde otobüsümüzden inip yürüyerek yapacağımız şehir turuna başlıyoruz. Merkez Kütüphane, hikayesini dinlediğinizde çok şaşıracağınız Inat Kuca, Osmanlı döneminde inşa edilmiş Latin Köprüsü ve 1.Dünya Savaşı'nın çıkmasına neden olan Avusturya-Macaristan arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin vurulması olayının yaşandığı noktayı gördükten sonra şehrin kalbi Başçarşı'ya doğru devam ediyoruz. Osmanlı İmparatorluğu'nda bir gelenek olan sebili ve adını bu eserden alan Sebil Meydanı ile devam eden turumuz, tarihi yapısını halen korumuş Başçarşı sokaklarında devam edecek. Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi göreceğimiz diğer eserler. Şehrin en popüler caddesi Ferhadija'da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönem mimarisini yansıtan binalar, Katolik KatedraliMarkale Pazarı, kapalı pazar yeri ile devam edecek turumuz 2.Dünya savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı'nda sona erecek. Turumuzun bitiminde verilecek serbest zamanın ardından toplanma ve otelimize hareket. Odalara yerleşme. Akşam yemeği otelde veya restaurantta. Geceleme otelimizde. (SARAYBOSNA KONAKLAMA)

2.Gün 25 Nisan Pazartesi Saraybosna (Travnik-Savaş Tüneli) (Saraybosna-Travnik 90 Km)

Uyandırma kahvaltı ve Travnik--Savaş Tüneli turu. Otelimizden hareketle ilk olarak yakın geçmiş zamanda yaşanan iç savaşta şehrin kuşatma sırasında hayata bağlanmasını sağlayan Savaş Tünelini ve Müzesini ziyaret ediyoruz. Tünelin ziyarete açık kısmını görme şansına sahip olacağımız ziyaretimizde, izleyeceğimiz video ile duygusal anlar yaşayacağız. Savaş tüneli ziyaretimizin ardından Saraybosna'dan ayrılıp, Osmanlı İmparatorluğu'na sayısız devlet adamı yetiştirmiş, vezirler şehri olarak anılan Travnik'e doğru yola çıkıyoruz. Panoramik Travnik turumuza, Fatih Sultan Mehmet'in su içtiği rivayet edilen Plava Voda ile başlıyoruz. 300 yıldır faaliyetine devam eden Elçi İbrahim Paşa Medresesi ziyareti ile her zaman kitaplardan okuduğumuz medrese sistemini canlı olarak görme fırsatı yakalıyoruz. Turumuzun devamında tüm şehre hakim olması nedeniyle sadece Osmanlı döneminde değil, Yugoslavya'nın parçalanması döneminde yaşanan iç savaş sırasında da stratejik bir öneme sahip olan Travnik Kalesini panoramik olarak aşağıdan göreceğiz. Öğle yemek ikramı. Travnik sokaklarında devam edecek turumuzda, Alaca Cami olarak da bilinen Süleymaniye Camii’ni görüyoruz. Travnik'te verilecek serbest zamanın ardından Saraybosna'ya doğru yola çıkıyoruz. Saraybosna'ya varışımızla birlikte otelimize transfer. Akşam Boşnak Gecesi. Saraybosna'nın otantik restoranlarından birinde yerel müzikler ve folklör eşliğinde alacağımız akşam yemeğimiz ile unutulmaz bir gece yaşayacağız. Gecenin sonunda otelimize hareket. Geceleme otelimizde.(SARAYBOSNA KONAKLAMA)

3. Gün 26 Nisan Salı Saraybosna-Mostar-Poçitel-Dubrovnik (Saraybosna-Dubrovnik 260 Km)

Uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından otelimizden hareketle Mostar'a doğru yola çıkıyoruz. Mostar'a varışımızla birlikte yapacağımız panoramik şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacak. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri'ne Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası'nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşları da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açılmıştır. Mostar eski şehrinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır. Turumuzun ardından rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar alışveriş ve kişisel keşifleriniz için serbest zaman. Bildirilen saatte toplanma ve gezimizin ikinci durağı Poçitel'e hareket. Unesco Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Poçitel, 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na geçmiş ve elden çıktığı 1878 yılına kadar stratejik önemini korumuştur. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan köyde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Burada verilecek çay ve kahve molasından sonra Hırvatistan sınır geçişimizi takiben  Neum üzerinden Dubrovnik'e varış. Otelimize transfer  ve odalara yerleşme. Akşam yemeği otelde veya restaurantta. Geceleme otelimizde. (DUBROVNİK KONAKLAMA)

4.Gün 27 Nisan Çarşamba Dubrovnik  

Sabah uyandırma, Dubrovnik'de eski şehir meydanına hareket. Burada otobüsümüzden inerek yapacağımız panoramik yürüyüş turu esnasında, UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış eski şehir meydanını  geziyoruz. Kuleler, muhteşem surlar, 14. yy.’dan kalma ve dünyanın en eski eczanesine de ev sahipliği yapan Francis Manastırı, Rector Sarayı, Onofrio Çeşmesi, Orlando Heykeli, Gümrük Binası, Şehir Kapıları ve diğer önemli yapılar görülecektir. Turun bitiminde isteğe ve hava şartalarına göre Ekstra 3 Adalar Turu.(75 Euro) Tur bitimi otelimize transfer. Akşam yemeği otelde veya restaurantta. Geceleme otelimizde. (DUBROVNİK KONAKLAMA)

5.Gün 28 Nisan Perşembe Dubrovnik-Kotor-Budva (Dubrovnik-Budva 150 Km)

Uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından, özel otobüsümüzle otelimizden hareketle Herceg Novi sınır kapısı üzerinden Karadağ’a varıyoruz, Avrupa Jet Sosyetesinin uğrak yeri olan Kotor Körfezinin nefes kesen manzarası eşliğinde kısa bir yolculuğun ardından ilk durağımız, önemli tarih ve doğa cenneti ve turistik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor. Kotor eski şehrindeki turumuz sırasında; St. Trifon Katedrali, Oruzja Meydanı, Saat Kulesi, St.Luke ve St. Nikola Kiliseleri, St.Mary Kilisesi'nin kapısında yer alan rölyefler görülecek eserlerdir. Turumuzun bitiminde Kotor'da verilecek serbest zamanın ardından rehberimizin bildirdiği saatte toplanma ve muhteşem sahilleri, çok hareketli gece hayatıyla tüm dünyadan turistlerin akınına uğrayan Budva'ya doğru yola çıkıyoruz. Bir zamanlar balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve günümüzde Singapurlu bir otel zincirine kiralanması ile turizme kazandırılmış olan muhteşem St.Stefan'ı görebileceğimiz ve fotoğraflayabileceğimiz bir noktada mola vereceğiz. Mola bitimi surlarla çevrili Budva eski şehrinde verilecek serbest zamanda, taş binaların arasındaki dar sokaklarda geçmişe doğru yolculuğa çıkacaksınız. Budva'daki turumuzun bitiminde otelimize transfer ve odalara yerleşme. Akşam yemeği otelde veya restaurantta Geceleme otelimizde. (BUDVA KONAKLAMA)

6.Gün 29 Nisan Cuma  Budva- İşkodra-Tiran-Ohrid (Budva-Tiran-Ohrid 350 Km)

Sabah erken saatte uyandırma, kahvaltı ve odaların boşaltılmasıyla birlikte otelimizden ayrılıyor ve Tiran turumuz için Arnavutluk'a doğru yola çıkıyoruz. Yol güzergahımız üzerinde ki  İşkodra’yı panoramik olarak gördükten sonra Arnavutluk’un başkenti Tiran’a varıyoruz. Yaklaşık 500 yıl Osmanli idaresinde kalmış şehirde; Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Opera Binası panoramik olarak görülecek yerlerdir. Verilecek serbest zamanın ardından Makedonya'nın sayfiye kenti Ohrid'e hareket. Keyifli bir yolculuk sonrası Ohrid'e varış Varışımız ile Ohrid turumuza başlıyoruz. Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan bir kent olan Ohrid'de günümüzde hala konserlerde ve festivallerde kullanılan Ayasofya Kilisesi, Roma döneminden kalma Amfitiyatro, Osmanlı döneminden kalma Halveti Tekkesi, Safranbolu evlerini anımsatan eski yapılar ve Çınar Meydanı gibi yerler görülecektir. Sonrası verilecek serbest zamanda Ohrid İncisi ve diğer hediyelik eşyalardan alma şansına sahip olacaksınız. Serbest zaman bitimi otelimize transfer ve odalara yerleşme. Akşam yemeği otelde veya restaurantta. Geceleme otelimizde.  (OHRİD KONAKLAMA)

7.Gün 30 Nisan Cumartesi Ohrid Gölü (Resne-Manastır) (Ohrid-Manastır 75 Km)

Uyandırma, kahvaltı ve Manastır'a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan ve elma bahçeleriyle ünlü Resne'de,  İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk-Yunan Savaşı'ndaki faydaları nedeni ile üne kavuşan Resneli Niyazi’nin Sarayını bahçesinden görüyoruz. Kısa bir yolculuk sonrasında ulaşacağımız Manastır'da otobüsümüzden inerek panoramik turumuza başlıyoruz. Günümüzdeki ismi Bitola olan şehirde ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim gördüğü ve bugün şehir müzesi olarak kullanılan Askeri İdadi'yi ziyaret ediyoruz. Atatürk'ün eğitim gördüğü sınıf bugün 'Atatürk Anı Odası' olarak düzenlenmiştir. Yolumuz üzerinde bulunan ve elma bahçeleriyle ünlü olan Manastır kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısı, Osmanlı döneminden kalma Bedesten, İshak Camii, Yeni Cami gibi eserleri görüyoruz. Manastır kentinin kalbi konumundaki, günlük hayatın aktığı, kafe, restoran ve şık binalarıyla şehrin gözbebeği Şirok Sokak gezimiz sırasında Atatürk'ün hayatından ilginç bir olaya da şahit olacağız.  Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar verilecek serbest zamanda da kişisel keşiflere çıkabilir, şehirdeki kafelerin tadını çıkarabilirsiniz. Turumuzun bitiminde toplanma ve Ohrid'e hareket. Varışımız ile Ohrid’de tekne turu. Tekne turu sonrası otelimize geçiyoruz..  Akşam Makedon Gecesi. Yerel lezzetlerin tadına Makedon müzikleri eşliğinde bakıyor ve bize hiç de yabancı gelmeyecek şarkılar eşliğinde unutulmaz bir Balkan Gecesi yaşıyoruz. Gecenin sonunda otelimize transfer. Geceleme otelimizde. (OHRİD KONAKLAMA)

8.Gün 01 Mayıs Pazar Ohrid-Kalkandelen-Üsküp (Ohrid-Üsküp 175 Km)

Uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Ohrid'den ayrılıyor ve başkent Üsküp'e doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde uğrayacağımız Kalkandelen‘de bir mimari eser olan Alaca Camii’yi ziyaret ediyoruz ve yolumuza devam ederek Üsküp'e varıyoruz. Üsküp’te yapılacak şehir turunda ilk göreceğimiz yer Üsküp Kalesi ve kaleden şehrin manzarası olacak. Turumuzun devamında Yahya Paşa Camii, Mustafa Paşa Camii, Kapan Han, Davut Paşa Hamamı görülecektir. Eski Üsküp'ün hala yaşandığı Türk Çarşısı'nda kendinizi Türkiye'de gibi hissedeceksiniz. Şehri ikiye bölen Vardar Nehri üzerinde yapımı 1469 yılında tamamlanan Taş Köprü ya da bilinen diğer adıyla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden yeni Üsküp'e doğru turumuza devam ediyoruz. Makedonların en büyük kahraman olarak kabul ettikleri İskender Bey Heykeli bizi Makedonya Meydanı'nda karşılayacak. Rahibe Teresa Anı Evini de panoramik olarak göreceğimiz yürüyüş turumuz Üsküp'ün simgelerinden Eski Tren Garında son bulacak. Üsküp şehir turumuzun ardından verilecek serbest zamanın bitiminde otele transfer. Akşam yemeği otelimizde veya restaurantta. Geceleme otelimizde. (ÜSKÜP KONAKLAMA)

9.Gün 02 Mayıs Pazartesi Üsküp-Atatürk Havaalanı

Sabah odaların erken boşaltılması ve kahvaltının ardından Priştine’ye hareket. Keyifli bir yolculuk sonrası Priştine’ye varış. Priştine şehir turumuz başlıyor; Tarihi 15 asır geriye kadar giden bu güzel şehri tanıtan panoramik bir şehir turumuzda, 19. yüzyıldan kalma Saat Kulesi, Germia Parkı, Osmanlılar'ın 15. yüzyılda yaptırdığı Fatih Sultan Mehmed Külliyesi, özgün iç süslemeleri ile öne çıkan 18. yüzyıl eseri Yaşar Paşa Camii’ni görüyoruz. Tur bitimi Üsküp’e dönüş ve Üsküp Havaalanına transfer. Bilet ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Havayolları ile saat 20.50’de İstanbul’a hareket. Yerel saat ile saat 23.25’de Atatürk Havaalanına varış ve turumuzun sonu. Bir başka FUN TRAVEL gezisinde buluşmak dileği ile….

  ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Türk Havayolları ile Atatürk Havaalanı /Saraybosna, Üsküp/Atatürk Havaalanı hattında uçuş
 • 3* veya 4* otellerde konaklama
 • Saraybosna’da 2 gece, Dubrovnik 2 gece, Budva'da 1 gece(Budva   konaklaması müsaitlik durumuna göre Kotor, Bar, veya Herceg Novi şehirlerinde yapılabilir), Ohrid bölgesinde 2 gece, Üsküp'te 1 gece olmak üzere toplamda 8 gece konaklama
 • 8 Sabah kahvaltısı
 • 6 Akşam yemeği
 • Akşam Yemekli Boşnak Gecesi
 • Akşam Yemekli Makedon Gecesi
 • Panoramik Saraybosna,şehir turu
 • Panoramik Dubrovnik şehir turu
 • Panoramik Kotor şehir turu
 • Panoramik Budva şehir turu (Kale Giriş Ücreti)
 • Panoramik Tiran şehir turu
 • Panoramik Ohrid şehir turu
 • Panoramik Üsküp şehir turu
 • Priştine turu
 • Öğle yemekli Travnik, Savaş Tüneli Turu (Savaş Tünel Giriş Ücreti)
 • Mostar, Poçitel Turu
 • Ohrid Tekne Turu
 • Resne, Manastır Turu (Askeri İdade Giriş Ücreti)
 • Kalkandelen Turu
 • Programda belirtilen şehirler arası otobüs transferleri
 • Havalimanı/otel/havalimanı transferleri
 • Profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri
 • Havalimanı vergileri, uçuş güvenlik sigortaları, havalimanı hizmetleri

·         Zorunlu Seyahat Sigortası

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

•Programda belirtilmeyen Ekstra turlar
• Kişisel ve ekstra harcamalar
• Öğle yemekleri
• Dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet
  Dubrovnik vize ücreti : 100 Euro

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİBAŞI ÜCRET :