Şehir :
  Bölge :
  Statü :
  Otel Adı :
 

Kategori :
  Kelime :
 
Jaipur-Agra-Delhi / Hindistan

TUR PROGRAMI

1.Gün:İstanbul-Delhi-Agra (200 km)

Delhi’ye varış ve sizi bekleyen,seyahatiniz boyunca size eşlik edecek olan lokal rehberiniz eşliğinde Agra’ya transfer. (200 Km / Yaklaşık 4 Saat) Agra’ya varışımızı istinaden panoramik olarak yapılacak Taj Mahal turumuzu gerçekleştiriyoruz. Tac Mahal, Babür İmparatorluğu'nun 6. hükümdarı Şah Cihan tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan'ın Agra şehrinde, Jumna (Yamuna) Nehri'nin kıyısında yaptırılmıştır. Bir isyanı bastırmak için ordularıyla Burhanpur'a giden Şah Cihan'a, dokuz aylık hamile olmasına rağmen her zamanki gibi eşi Mümtaz Mahal (Ercümend Banu Begüm) de eşlik etmiş. Mümtaz Mahal, 14. çocuklarını doğururken ölür. (1631) Şah Cihan, eşinin ölümünden sonra 2 yıl yas tutar. Artık devlet işlerine ilgisini kaybeden hükümdar, teselliyi sanat ve mimaride bulur. Eşinin ölümünün ertesi yılı 1632'de Tac Mahal'in temeli atılmıştır. Dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe, Şah Cihan'ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu Begüm'ün doğum sırasında ölümü üzerine, onun anısına yaptırılmıştır.(Çocuk doğururken ölen kadınların kutsal olduğuna inanılır.) Tur esnasında önemli bir nokta olan Kırmızı Kale olarakda bilinen Agra Kalesi'ni göreceğiz. Mughal (Babür) İmparatorluğu döneminde yapılmış olup, her imparatorun eklediği birbirinden güzel eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Ekber Şah tarafından 1565 yılında yapılmaya başlanmış ve çeşitli eklerin inşasıyla Şah Cihan tarafından bitirilmiştir. Kale, önceleri askeri amaçlı olarak yapılmışsa da Şah Cihan burayı bir saray olarak kullanmıştır. Şah Cihan, yaşamının son günlerinde büyük oğlu Âlemgir tarafından buraya hapsedilmiş ve penceresi Tac Mahal’e bakan bir odada ölmüştür. Kalenin çevresi 2.5 km. uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğindeki duvarlarla koruma altına alınmıştır. Kaleye, bir duvarı Yamuna Nehri'nin kıyısında bulunduğu için sadece güneyindeki Amar Singh Kapısı'ndan girilebilir. Ardından Agra Fort görülecek ve otelinize transfer. Odalara yerleşme ve serbest gününüz serbest. Akşam yemeği ve geceleme otelinizde.

2.Gün: Agra-Jaipur (250 km)

Kahvaltı sonrası odaların boşaltılması ve Jaipur’a hareket. (250 Km / Yaklaşık 5 Saat) Yol üstünde Fatehpur Sikri panoramik olarak görülecektir. Agra'ya 40 Km mesafede İmparator Akbar tarafından kurulan bu şehir 12 sene süren bir kuraklık nedeniyle büyük bir kıtlık yaşamıştır. Bu şehrin kuruluşu hakkında anlatılanlar şöyledir : İmparator Ekber Şah, Sikri adlı bu şehirde ermiş Selim Chisti’yi ziyarete gelmiş, erkek çocuğu olmadığından ve tahtı bırakacak varisi bulunmadığından yakınmış. Daha sonra Ermiş Chisti, ona bir oğlu olacağı müjdesini vermiş. İmparator, doğan üç oğlundan birine Ermiş’in ismi olan Selim ismini koyar. Ancak kuraklık sebebi ile bölgeden göç edilmiş ve halen Hayalet Şehir olarak korunmaktadır. Ardından Jaipur’a doğru hareket. Jaipur’a yaklaştıkça neden buraya “Pembe Şehir” dendiğini daha iyi anlayacaksınız. Varışımızın ardından otelinize transfer ve yerleşme. Gününüz serbest. Akşam yemeği ve geceleme otelinizde.

3.Gün :Jaipur

Sabah kahvaltının ardından Amber Fort ziyaretimiz için otelden hareket. Moğol İmparatorluğu'nun görkeminin ve gücünün bir göstergesi olan ve 1648 yılında şah Cihan zamanında tamamlanan Kale'ye filler üzerinde çıkacağız. (Fillerin müsait olmaması durumunda çıkış jeeplerle yapılacaktır.) Amber Sarayı'nın girişinde öncelikle Divan-ı Aam (Halk Salonu) bulunur. Duvarlarında çeşitli mozaikler ve sütunlarla dekore edilmiştir. Mihracenin oturduğu bölüme gitmek için, süslü bir geçişten geçer Jai Mandir (Zafer Salonu) bölümüne gelinir. Bu salonun tam karşısında Sukh Nivas (Zevk Köşesi) bölümünde yerdeki fildişi ve sandalağacı oyma işlemleri göze çarpar. Sheesh Mahal (hall of Mirrors), Jai Mahal ve Sukh Niwas'ı gördükten sonra, Maharaja'nın halen yaşadığı City Palace (Şehir Sarayı) bir kısmı görülecektir. Sarayın giriş ve 1. katı Müze olarak düzenlenmiştir. Müzede, Tekstil ve Kostüm Müzesi, Sanat Galerisi, görülmesi gereken bölümlerdendir. Ardından Jantar Mantar (Gözlemevi) panoramik olarak görülecektir. Jai Singh’in yaptırdığı beş gözlemevinden en büyüğü ve en iyi korunmuş olanı Jaipur’dakidir. Turumuzun ardından Pembe Şehre hareket. Jaipur’un en tanınmış yapılarından biri olan Hawa Mahal, saraydaki kadınların dışarıdan görülmeden dışarıyı seyredebilmeleri için kumtaşından inşa edilmiştir ve 1000 adet penceresi bulunmaktadır. Üzerindeki pirinç fırdöndüler nedeniyle 1960 lara kadar Rüzgar Sarayı adı ile anılmıştır. Turumuzun ardından otelinize transfer ve gününüz serbet. Akşam yemeği ve geceleme otelinizde.

4.Gün Jaipur-Delhi (261 km)

Sabah kahvaltının ardından odaların boşaltılması ve Dehli’ye hareket. (261 Km / Yaklaşık 6 Saat) Dehli’ye varış ve otelinize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelinizde.

5.Gün: Delhi

Sabah kahvaltının altından lokal rehber eşliğinde yarım günlük panoramik Yeni Delhi turunuz için otelden hareket. Hint inanışına ait bazı tanrıları tanımak için ideal bir ziyaret yeri olan Lakshmi Narayan Mabedini gezeceğiz. 1.Dünya Savaşında öldürülen 70.000 Hintli askerin anısına yapılmış Hindistan Kapısı, Parlamento Binası, Başbakanlık Konutu turumuz sırasında görülecek yerler arasındadır. Ardından, Hindistan'daki en yüksek taş bina olan ve 1199 yapımına başlanan Qutub Minar Kompleksini ziyaret edeceğiz. Yeni Delhi’nin 15 km. kadar güneyinde olan bu kompleks yapının mimari özellikleri Hindistan’ın İslam egemenliğinde bulunduğu dönemlere kadar gider. Mimari yapısı ilk Afgan dönemi örneklerindendir. Kutub Minaresi (Qutab Minar) müslümanların Delhi’deki son Hindu Kralını yenmesi şerefine yapılmıştır. Yüksekliği 73 metre, taban çapı 15, tepe çapı 2.5 metredir. Minare aslında beş katlıdır. Her katı belirlemek için balkonlar yapılmıştır. Birinci kat kırmızı taştan, dördüncü ve beşinci kat ise mermerden yapılmıştır. Qutub-id Din, bu minareyi yaptırmaya başladığında sadece birinci katını bitirebilmiş, kendisinden sonra gelenler yapımı sürdürmüş, en son olarak 1368 yılında Firuz Şah Kotla yapıyı restorasyonu ile birlikte tamamlamıştır. Turumuzun ardından gününüz serbes. Akşam yemeği ve geceleme otelinizde

6.Gün: Delhi

Sabah kahvaltının ardından lokal rehber eşliğinde Eski Delhi panoramik şehir turu için otelden hareket. Moğol İmparatorluğunun görkeminin ve gücünün bir göstergesi olan ve 1648 yılında şah Cihan zamanında tamamlanan Red Fort (Kızıl Kale) ziyeret edilecektir. Kalenin Hint dilindeki ismi Lal Qila'dır. (Kırmızı Kale) Yine Şah Cihan zamanında yaptırılan Hindistan'ın en büyük camisi olan Jama Mescid görülecek yerler arasındadır. İsmi Cuma Camiisi anlamına gelen Jama Mescid, Hindistan'ın en büyük Camii’sidir. Akşam üstü bir Hint Ailesinden, Hint yemeği hazırlama izlenecektir. Turumuzun ardından serbest zaman. Geceleme otelinizde.

7.Gün:Delhi-Istanbul

Sabah çok erken saatte odaların boşaltılması ve havalimanına transfer ile turumuzun sonu.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

 •  Seçilen otel kategorisinde 1 gece Agra,2 gece Jaipur,3 gece Delhi olmak uzere toplam 6 gece yarım pansiyon konaklama
 •  Programda belirtilen havalimanı/otel/havalimanı transferleri
 •  Programda belirtilen Delhi-Agra-Jaipur-Delhi transferleri
 •  Programda belirtilen panaromik Delhi, Agra, Jaipur ve diğer turlar
 • Seyahatiniz boyunca size eşlik edecek lokal,ingilizce rehberlik hizmetleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası (Mesleki sorumluluk sigortasıdır.)

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 •  Uçak bileti
 •  Yurtdışı Çıkış Fonu 15 YTL
 •  Öğlen yemekleri
 •  Yemeklerdeki içecekler
 •  Yukarıda ve programda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet
 • Programda ekstra olduğu belirtilen turlar
 • Hindistan Vizesi (50 Euro)
 • SEYAHAT GÜVENCE PAKETİ (Vize reddi ile karşılaşan misafirlerin veya hastalık sorunu nedeni ile tura katılması mümkün olmayacak misafirlere tur bedeli kadar ödeme yapılmasını sağlamaktadır.( Toplam tutar üzerinden sigorta firması tarafından vize nedeniyle seyahat iptalinde %22, sağlık nedeniyle seyahat iptalinde %20 muafiyet uygulanmaktadır. Bununla birlikte bagaj kaybından, hasarına, hırsızlıktan, ferdi kaza teminatına kadar birçok ek teminatı barındırmaktadır.) İptal teminatında tur bedeli kişi başı 3000 euro ile sınırlıdır.
 • Seyahat güvence paketi ücreti tur bedeliniz ile orantılı olarak değişmektedir.