Şehir :
  Bölge :
  Statü :
  Otel Adı :
 

Kategori :
  Kelime :
 
Balkan Panoraması / Makedonya-Arnavutluk-Karadağ-Bosna Hersek-Sırbistan

TUR PROGRAMI

1.Gün Sabiha Gökçen-Üsküp-Kalkandelen-Ohrid Gölü(Struga)

Sabiha Gökçen Havaalanı Dış Hatlar Terminali'nde saat 08:00'de buluşma. Bilet ve bagaj işlemlerinin ardından Pegasus Havayolları'nın PC711 sefer sayılı uçuşu ile saat 10:20'de Üsküp’e hareket. Yerel saat ile 10:50'de varış.  Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından Ohrid'e hareket. Yolumuzun üzerinde ziyaret edeceğimiz Kalkandelen‘de Kanuni’nin vezirlerinden Sersem Ali Baba tarafından 16. yüzyılda kurulan Bektaşi Harabati Baba Tekkesi’ni ve bir mimari eser olan Alaca Camii’yi ziyaret ediyoruz. Kalkandelen turumuzun ardından Ohrid'e transfer. Varışımızın ardından yürüyerek yapacağımız turumuzda, Bizans döneminin Ohrid’deki en önemli kilisesi St. Panteleymon, günümüzde hala konserler için kullanılan Aya Sofya Kilisesi ve Roma döneminden kalma anfi tiyatro gibi yerler görülecektir. Turun bitiminde Struga bölgesine ve burada bulunan otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

2.Gün Ohrid Gölü (Resne-Manastır-St.Naum)

Uyandırma ve kahvaltının ardından, gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz tam günlük öğle yemekli St Naum - Resne - Manastır (Bitola) ekstra turuna katılabilirler. Turumuzda öncelikle  St. Naum’a varıyoruz. Burada bölgenin en önemli azizlerinden biri olan St. Naum Manastırı ve Sarı Saltuk Türbesi'ni ziyaret ediyoruz. Buradaki enfes manzara adeta nefesinizi kesecek niteliktedir. Ardından Resne’ye hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan ve İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan olan Resne’li Niyazi’nin Sarayını ziyaret ediyoruz. Manastır(Bitola) kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesten’i, İshak Camiini, Yeni Camii’yi, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yi ve Atatürk Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Bu turumuzda öğle yemeğimizi yerel bir restoranda alıyoruz. Turun bitiminde Ohrid'e ve otelimize transfer. Akşam dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek müzikli  Makedon Gecesi turuna katılabilirler. Turumuzun bitimi ile birlikte otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

3.Gün Ohrid Gölü(Struga)-Tiran-Budva

Uyandırma, kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından, otelimizden hareket. Kısa bir yolculuğun ardından, Kafasan Arnavutluk sınır kapısına varıyoruz. Gümrük islemlerimizi yaptırıp Arnavutluk’un başkenti Tiran’a varıyoruz. Panoramik Tiran şehir turumuzda; Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Janna Nehri görülecek yerler arasındadır. Daha sonra çok kısa süre once bağımsızlığını kazanan, Kosova’dan sonra dünyanın en genç devletlerinden Karadağ’ın turizm merkezi Budva'ya hareket. Budva'ya varmadan hemen önce zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapurlu bir otel zincirine satılması ile günümüzde restorasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılan muhteşem St.Stefan’ı panoramik olarak tepeden görebileceğiniz bir  mola. Budva'ya varışımızın ardından yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezeceğiz. Burada verilecek serbest zamanın bitiminde toplanma ve otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

4.Gün Budva-Kotor-(Mostar-Poçitel)-Saraybosna

Sabah erken saatte uyandırma, odaların boşaltılması ve araçta alınacak kahvaltıyla beraber uzun sürecek günümüz için hareket. İlk olarak yolumuzun üzerinde  Turumuzda sonraki durağımız önemli tarih ve doğa cenneti ve turistik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor. Burada Stari Grad’da (Eski Şehir-Kale) yürüyerek yapacağımız turda bu şirin beldeyi tanıyacaksınız. Rehberimizin bildireceği saatte toplanma ve Bosna-Hersek'e ve başkent Saraybosna'ya hareket. Yolumuzun üzerinde ekstra olarak düzenlenecek ekstra Mostar-Poçitel turuna katılabilirsiniz. Bu turda ilk ziyaret edeceğimiz nokta; Osmanlı döneminde sınır köyü olarak kullanılmış, stratejik önemini yüzyıllar boyunca korumuş olan Osmanılı köyü  Poçitel'de fotoğraf molası veriyoruz. Daha sonra  ziyaret edeceğimiz Mostar’da yürüyerek yapacağımız turumuzda önce Mostar Köprüsü'nü görüyoruz. Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir. Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkıldı, ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Koski Mehmet Paşa Camii'ni görüyoruz.  Turumuzun bitiminde Saraybosna’ya doğru yolumuza devam ediyoruz. Varışın ardından ardından panoramik Saraybosna turumuza başlıyoruz. Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’yı geziyoruz. Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi’ni geziyoruz. Ardından Kanuni Sultan Süleyman’ın akrabası Hüsrev Bey Camii’ni geziyoruz. Turumuzun devamında Saat Kulesi,  Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu’nu görüyoruz. Ardından 1. Dünya Savaşı’nın çıkmasına neden olan, Franz Ferdinand'ın vurulması olayının yaşandığı Latin Köprüsü’nü görüyoruz. Turumuzun bitiminde otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

5.Gün Saraybosna (Travnik-Vrelo Bosne-Savaş Tüneli)

Uyandırma ve kahvaltının ardından gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz rehberlerimiz tarafından düzenlenecekekstra öğle yemekli Vrelo Bosna-Savaş Tüneli-Travnik turuna katılabilirler. İlk olarak Saraybosna’nın su kaynağı İgman Dağı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’yı ziyaret ediyoruz. Burada size vereceğimiz serbest zamanın ardından, Savaş zamanı iki buçuk yıl bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı tüneli ve müzeyi ziyaret edip yakın bir tarihte vahşetin yaşandığı ülkede, o günlere ait hikayeleri dinledikten sonra Travnik’e transfer. Osmanlı İmparatorluğu döneminin önemli kentlerinden Travnik’te bulunan kale, tarihi dokusunu hala korumuş olan Travnik sokaklarındaki Osmanlı evleri, meydan ve burada bulunan binalar görülecek yerler arasındadır. Öğle yemeğimizi tur sırasında yerel bir restoranda alacağız. Turumuzun bitiminde otelimize transfer. Akşam dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan müzikli ve limitli içecekli Boşnak gecesi turuna katılabilirler. Geceleme otelimizde.

6.Gün Saraybosna-Belgrad

Uyandırma kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından Belgrad'a transfer. Belgrad'a varışımızın ardından panoramik Belgrad turumuzda, Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Stefan Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından otelimize transfer ve odalara yerleşme. Akşam dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek yerel restoranda akşam yemeği programımıza katılabilirler. Belgrad'ın bohem sokağı Skadarlija'da bulunan bir restoranda Balkan lezzetlerinin tadına yerel müzikler eşliğinde bakıp, unutulmaz bir Balkan gecesi yaşayacağız.  Geceleme otelimizde.

7.Gün Belgrad-Üsküp

Uyandırma, kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından Üsküp'e transfer. Varışımızla beraber Üsküp şehir turumuza başlıyoruz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Han,Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü bulunmaktadır. Üsküp şehir turumuzun ardından otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

8.Gün Üsküp-Sabiha Gökçen

Sabah odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından  havalimanına transfer. Pegasus Havayollarının PC712 sefer sayılı uçuşu ile saat 11:30'da İstanbul’a hareket. Yerel saat ile 13:50'de Sabiha Gökçen'e varış ve turumuzun sonu.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

  • Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen/Üsküp/Sabiha Gökçen hattında ekonomi sınıf uçuş 
  • Belirtilen oteller veya benzerlerinde Ohrid bölgesinde 2 gece, Budva'da 1 gece(Budva konaklaması müsaitlik durumuna göre Bar, Ulcinj veya Herceg Novi şehirlerinde yapılabilir), Saraybosna’da 2 gece, Belgrad'da 1 gece, Üsküp'te 1 gece olmak üzere toplamda 7 gece (7 kahvaltı) konaklama  
  • Panoramik Üsküp, Ohrid, Tiran, Budva, Kotor, Saraybosna, Belgrad turları
  • Programda belirtilen şehirler arası otobüs transferleri 
  • Havalimanı/otel/havalimanı transferleri 
  • Prontotour profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri 
  • Havalimanı vergileri, uçuş güvenlik sigortaları, havalimanı hizmetleri
  • Zorunlu Seyahat Sigortası (Mesleki sorumluluk sigortasıdır.)
  • KDV dahildir

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

• Ekstra turlar 
• Kişisel ve ekstra harcamalar 
• Öğle ve akşam yemekleri
• Dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet 
• Yurt dışı çıkış harcı (İlgili bankalara veya havalimanındaki maliye veznesine yatırabilirsiniz)
•SEYAHAT GÜVENCE PAKETİ (Vize reddi ile karşılaşan misafirlerin veya hastalık sorunu nedeni ile tura katılması mümkün olmayacak misafirlere tur bedeli kadar ödeme yapılmasını sağlamaktadır.( Toplam tutar üzerinden sigorta firması tarafından vize nedeniyle seyahat iptalinde %22, sağlık nedeniyle seyahat iptalinde %20 muafiyet uygulanmaktadır. Bununla birlikte bagaj kaybından, hasarına, hırsızlıktan, ferdi kaza teminatına kadar birçok ek teminatı barındırmaktadır.) İptal teminatında tur bedeli kişi başı 3000 euro ile sınırlıdır. 
Seyahat güvence paketi ücreti tur bedeliniz ile orantılı olarak değişmektedir. 


 

 

 

EKSTRA TURLAR

BELGRAD'DA BALKAN GECESİ 45 EURO (02-12 YAŞ 30 EURO)

Balkan mutfağının lezzetlerini, Balkan müzikleri eşliğinde tadabilirsiniz.

Dahil olan hizmetler: Ulaşım+Yemek

POÇİTEL-MOSTAR TURU (YEMEKSİZ) 20 EURO (02-12 YAŞ 10 EURO)

Yolumuz üzerinde ilk olarak bütün tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel'i ziyaret ederek 16.yy.'da Osmanlı tarafından yapılan binaları görüyoruz. Buradaki turumuzun ardından Mostar'a varıyoruz. Köprüler Şehri 16.yy. ile 19. yy. arasında Hersek'in ticaret, yatırım ve askeri üssü olan Mostar'da Eski Köprü'nün tam göbeğinde konumlandığı eski şehir merkezi, çarşı, camiler, Türk Evi Müzesi, hamamlar görülecek yerler arasındadır. Turumuzun bitiminde kişisel keşifleriniz için serbest zaman. Bildirilen saatte toplanma ve otelimize transfer.

Dahil olan hizmetler: Ulaşım+Rehberlik

MAKEDON GECESİ 45 EURO (02-12 YAŞ 25 EURO)

Makedon mutfağının lezzetlerini, Makedon müzikleri eşliğinde tadabilir, unutulmaz bir Balkan gecesi yaşayabilirsiniz.

Dahil olan hizmetler: Ulaşım+Yemek

BOŞNAK GECESİ 45 EURO (02-12 YAŞ 25 EURO)

Boşnak müzikleri eşliğinde, Boşnak mutfağının lezzetlerini tadabileceğiniz unutulmaz bir gece.
Dahil olan hizmetler: Ulaşım+Yemek

TRAVNIK-VRELO BOSNA-SAVAŞ TÜNELİ TURU (TAM GÜN ÖĞLE YEMEKLİ) 60 EURO

Bu turumuzda ilk olarak Saraybosna’nın su kaynağı İgman Dağı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’yı ziyaret ediyoruz. Burada yeşillikler arasında yer alan göletlerin, derelerin ve küçük şelalelerin arasında çok güzel fotoğraflar çekecek, hoşça vakit geçireceksiniz. Ardından savaş zamanı 2,5 yıl bütün ihtiyaçların karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı tüneli ve müzeyi ziyaret edip; yakın bir tarihte vahşetin yaşandığı ülkede, o günlere ait hikayeleri dinleyeceğiz ve Travnik'e doğru devam edeceğiz. Tarihi yapısını hala koruumuş şehirde yapacağımız turda Travnik'i tanıma fırsatı bulacaksınız. Öğle yemeğimizi tur sırasında yerel bir restoranda alacağız.

Dahil olan hizmetler: Ulaşım+Rehberlik+Yemek

RESNE-MANASTIR-ST.NAUM TURU (ÖĞLE YEMEKLİ) 60 EURO (02-12 YAŞ 35 EURO)

Turumuzda öncelikle özel otobüslerimizle doğa harikası bir bölgeye kurulmuş olan  St.Naum Manastırı ve kilisesini ziyaret edeceğiz. Kilisenin içindeki freskler Bizans döneminin şaheserlerindendir. Ardından Resne’ye doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan ve İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk-Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan olan Resneli Niyazi’nin sarayını görüyoruz. Daha sonra Bitola(Manastır)’ya hareket ediyoruz. Varışın ardından alacağımız öğle yemeğimizi takiben yapacağımız Bitola kent gezimiz sırasında; Türk Çarşı'sını, bedesteni, İshak Camii'ni, Yeni Camii’yi, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yi ve Atatürk Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Turumuzun bitiminde Ohrid'e ve otelimize hareket.

Dahil olan hizmetler: Ulaşım+Rehberlik+Yemek